ČLÁNKY A INFORMACE » Čističky vzduchu
Čističky vzduchu

Čističky vzduchu

K čemu slouží čistička vzduchu?

Primárním úkolem čističky vzduchu Winix je odstranit z místnosti mikročástice, které vyvolávají alergické reakce nebo škodí našemu zdraví. Jsou to různé alergeny, viry, bakterie nebo jedovaté plyny. Čističky vzduchu pomáhají našemu zdraví. Čističku je možné také využít pro odstraňování zápachu a kouře z cigaret nebo jako pomocníka při čištění vzduchu tam, kde se pohybují domácí zvířata (zápach, srst, jemné části peří, alergeny).

Winix nabízí vysokou přidanou hodnotu, minimální náročnost a nízké náklady. Kromě toho v řadě tří modelů najdete jak model s nejvyšším výkonem na trhu určený pro všechny typy místností včetně těch největších, tak i modely pro menší místnosti.

Jak čistička vzduchu funguje?

Čištění probíhá nejúčinnějším způsobem, tedy že se dostatečný proud vzduchu v uzavřené místnosti dostane do čističky a projde všemi stupni čištění. Škodlivé mikročástice a alergeny ze vzduchu se zachytí ve velmi kvalitním True HEPA filtru s 99,97% účinností. Ještě menší částice pak odstraní unikátní technologie PlasmaWaveTM, která je přemění na neškodné molekuly vody a látky běžně přítomné ve zdravém vzduchu.

Ionizátor zvyšuje účinnost čističky vzduchu

Čističky vzduchu dnes bývají často vybavený ionizátorem, což je elektrické zařízení, které molekulám vzduchu poskytuje elektrický náboj a tím i schopnost čistit vzduch. Ionizátor pomáhá čističce bojovat především se zvýšenou prašností, kouřem a smogem, ale také některými alergeny a mikroorganismy.

Ionizátor také vzduch osvěžuje. Vzduch bohatý na ionty je většinou lidí vnímán jako čerstvější a příjemnější na dýchání.

Jaké druhy ionizátorů existují a jak fungují

  1. Generátor záporných iontů: Tradiční a nejrozšířenější typ ionizátoru. Vytvořené ionty, tedy nabité molekuly vzduchu se pomocí ventilátoru čističky rychle rozhánějí do místnosti. Ve vzduchu reagují s různými pevnými částečkami, jako jsou prach nebo vzdušné alergeny, a způsobují jejich shlukování. Čistička pak tyto shluklé nečistoty nasaje a její HEPA filtr nebo jiný mikrofiltr je zachytí.
  2. Plazmový generátor záporných i kladných iontů: Modernější typ ionizátoru, který má širší záběr čištění. Umí odstraňovat pevné částečky tak jako generátor záporných iontů, ale navíc je schopen přímo ve vzduchu neutralizovat viry, bakterie nebo spory plísní a rozkládat různé toxické plyny. Díky tomu plně nahradí UV lampu i fotokatalytic­ký filtr.

Čističky vzduchu a náklady 

Je to dáno velmi nízkou spotřebou elektrické energie potvrzenou mezinárodní certifikací Energy Star. Energii šetří také inteligentní senzory, které zapínají čištění, až když je opravdu třeba, a zbytečně tak neplýtvají vašimi penězi. Daleko důležitější jsou ale omyvatelné filtry. Díky nim ušetříte tisíce korun za rok.

Vytváří čistička vzduchu ozón?

Ne. Čističky vzduchu jsou naprosto bezpečné a při jejich provozu nevzniká žádný škodlivý ozón.

Používání čističky vzduchu 

Jednodušší to už být ani nemůže. Čističku vzduchu uvedete do provozu jedním tlačítkem. Poté, co si sama zjistí kvalitu vzduchu, přizpůsobí provozní režim aktuální situaci. Když je vzduch znečištěn, zvýší výkon, když je čistý, přejde do úsporného režimu. Jakmile se setmí, ztlumí výkon i jas displeje, aby vás nerušila. Stejně tak vás upozorní sama na výměnu filtru. Údržba je snadná. Čistička vzduchu Winix je nenáročným a důležitým pomocníkem vaší domácnosti.

Jak často je potřeba čistit vzduch?

Především místnost, ve které je umístěna čistička, by měla být uzavřená, aby nedocházelo k jejímu neustálému znečišťování prouděním znečištěného vzduchu například otevřeným oknem (pyly, výfukové plyny, prach apod.). Vzduch je třeba čistit neustále, protože jak přirozeně dochází v místnostech k vydýchání kyslíku, dochází stejně přirozeně i k množení mikroorganismů nebo emisi škodlivých plynů z nábytku či elektrospotřebičů (PC, televize, HIFI apod.). Jakmile tedy v místnosti vyvětráte, zapněte čističku vzduchu, která se postará o vše ostatní. Kdo je méně citlivý na nečistoty ve vzduchu, stačí mu zapnout čističku jen několikrát za týden.

Je čistička vzduchu hlučná?

Ve srovnání s ostatními čističkami vzduchu na trhu patří Winix mezi nejtišší zařízení. Je třeba si ale uvědomit, že vysoký účinek je možný jen díky ventilátoru, který transportuje vzduch k filtrům. Čím vyšší sání, tím vyšší je pochopitelně hluk. Stejně tak neexistuje bezhlučný vysavač. I tak je ale ventilátor v úsporném režimu sotva slyšet. Takže můžete být klidní. Dalším možným zdrojem zvuku je PlasmaWave, jenž generuje ionty doprovázené velmi slabým bzučením, které se pohybuje na hranici slyšitelnosti. Jeho intenzita je závislá na znečištění vzduchu a jeho vlhkosti. Pokud ale v místnosti žijete, pracujete, jíte nebo relaxujete, nebudete slyšet vůbec nic, jelikož okolní hluk puštěného počítače, aut za oknem, dalších lidí v místnosti nebo hluk vašich aktivit je silnější.

Který model čističky vzduchu je nejvhodnější?

Uvedené údaje o velikostech místností jsou primárně určeny alergikům a astmatikům, kde jsou normy na čištění přísnější, proto jsou doporučené plochy místností nižší. Čísla v závorkách jsou velikosti místností, které čistička zvládne spolehlivě vyčistit také, jen za delší dobu. Tyto údaje jsou určeny lidem, kteří alergičtí nejsou.

 

Do obchodu 

Čističky vzduchu