ČLÁNKY A INFORMACE » Zvlhčovače vzduchu

Zvlhčovače vzduchu

Vzduch je základ našeho života. Každý den se nadechneme a vydechneme v průměru více jak 20,000krát, což odpovídá zhruba 12,000 litrům vzduchu. Kvalita ovzduší má přímý vliv na naše zdraví a výkon. Zvlhčovače vzduchu zlepšují kvalitu vnitřního ovzduší a hlídají optimální vlhkost vzduchu.

Výhody optimální vlhkosti vzduchu díky zvlhčovačům vzduchu

 • Váš nos, oči a kůže se již nebude déle vysušovat: Budete sedoma cítit více pohodlně
 • Snižuje se riziko onemocnění chřipkou: Virus chřipky přežívá daleko méně v místnostech s optimální vlhkostí. Díky tomu nebude Vaše tělo tolik atakováno a sníží se šance, že onemocníte
 • Vy a Vaše rodina budete lépe spát: Suchý vzduch pro lidský organismus není dobrý. Budete-li mít v ložnici správnou vlhkost, tak si užijete mnohem více spánku a také si více odpočinete
 • Budete se lépe koncentrovat: Budete se cítit méně unaveni a apaticky a Vaše schopnost koncentrace se zvýší
 • Sníží se prašnost v ovzduší: Vlhký vzduch váže prachové částice, což ocení zejména osoby alergické na prachové částice
 • Nábytek, dřevěné podlahy a malby budou chráněny: Optimální vlhkost brání vzniku trhlin a různým deformací vlivem suchého vzduchu
 • Hudební nástroje se nerozladí: Nebude nutné tak často ladit klavíry, kytary a housle

Suchý vzduch nám vadí především v zimě, kdy v našich domovech topíme a nezřídka tak dochází k tomu, že vlhkost padá i pod 30%. Otevření okna nepomůže, jak bychom předpokládali, a tak vzduch v místnosti zůstane suchý. Může za to fakt, že venkovní vzduch při teplotě okolo 0 °C může zadržet pouze 4 gramy vody na kubický metr. Nicméně při vnitřní teplotě cca 20 °C je vzduch schopen zachytit až 20 gramů vody na kubický metr. Dokonce, i když je venku vlhkost okolo 69%, tak tato hodnota odpovídá 18% relativní vlhkosti uvnitř. Tento nedostatek vlhkosti můžete odstranit pouze použitím zvlhčovače vzduchu. Ideální vlhkost vzduchu se podle lékařů pohybuje mezi 40% až 60%.

Zvlhčování vzduchu

Zvlhčovač vzduchu se studeným odparem

Tento způsob vychází z přirozeného principu vypařování vody v přírodě. Filtrační papír nasákne vodu a ventilátor se používá ke směrování proudu suchého vzduchu přes tyto filtry. Díky tomu se voda rychleji a snadněji odpařuje do ovzduší. Studeným odparem není možné přesytit vzduch vodními parami.

Zvlhčovač vzduchu s ultrazvukem

Vibrující membrána (piezo) pomocí ultrazvukové technologie rozkládá vodu na mikrokapičky, které jsou následně pomocí ventilátoru rozptylovány do ovzduší, kde se odpařují. Viditelná pára je studená a zdraví neškodná. Ultrazvukové přístroje nepotřebují tolik el. energie a mají dostatečný výkon. Při vzniku vodní páry ultrazvukem dochází i k uvolnění minerálních látek do ovzduší, proto je nutné, aby přístroje s touto technologií byly vybaveny vodními filtry.

Zvlhčovač vzduchu s tepelným odparem

Voda se uvnitř přístroje ohřívá až dojde k vytvoření vodní páry bez bakteriálních zárodků (jsou zničeny vysokou teplotou). Pára se šíří všemi směry v místnosti a zvyšuje velmi efektivně relativní vlhkost ovzduší. Takto vytvořená pára je ideální zejména pro alergiky. Výparové zvlhčovače jsou vysoce produktivní, a proto by vždy měly být vybaveny hydrostatem pro kontrolu vlhkosti. Protože časem dochází k zanesení topných elementů vodním kamenem, je nutná pravidelná údržba.

Zvlhčovač vzduchu s pračkou vzduchu

Tzv. “pračky vzduchu” jsou kombinací mezi čističkou a zvlhčovačem vzduchu pracujícím na podobném principu jako je studený odpar. Speciální odpařovací disky absorbují vodu a ventilátor fouká suchý vzduch přes tyto zvlhčené rotující disky. Zvlhčený vzduch je pak rozptylován do okolí. Pračka vzduchu je vysoce výkonný přístroj, který spotřebuje jen minimum energie. Pračka vzduchu umí “prát” vzduch a zachytávat velké až střední částice ve vzduchu.

Hygiena zvlhčovačů vzduchu

Jestliže zvlhčujete vzduch ve vašem domě, pak je také nutné se starat o hygienu vašeho zvlhčovače. Prosím zapamatujte si následující poznámky:

 • Pokud nepoužíváte zvlhčovač delší dobu, pak z něj odstraňte veškerou vodu a vyprázdněte také nádobu na vodu
 • Je nutné pravidelně odstraňovat vodní kámen z přístroje a jeho komponent v závislosti na tvrdosti vody (zejména přístroje pracující na principu tepelného odparu)
 • I když usazený vodní kámen není vidět, je nutné čistit přístroj, abychom elemi- novali množení bakterií a mikrobů
 • Kde je to možné, tak používejte antibakteriální stříbrnou kostku (Ionic Silver Cube™), která zabraňuje vytváření bakterií a mikrobů ve vodě
 • Pravidelně měňte veškeré vyměnitelné příslušenství u zvlhčovače (filtrační sada, demineralizační filtr, antibakteriální stříbrná kostka

Slovníček ke zvlhčovačům vzduchu

 • Výkon zvlhčovače: Vyjadřuje kolik gramů vody je přístroj schopen dostat do ovzduší během jedné hodiny.
 • Velikost místnosti: Každá místnost může být zvlhčována v závislosti na systému a modelu daného zvlhčovače. Prosím nahlédněte do informací od výrobce. Všeobecně se dá říci, že většina zvlhčovačů je uzpůsobena pro použití do max. 40 m2 . V některých případech je opravdu nezbytné použít více zařízení k dosažení požadované vlhkosti. Vždy záleží na výšce a rozloze dané místnosti.
 • Hydrostat: Je používán k nastavení požadované vlhkosti vzduchu. Zařízení se automaticky vypne, pokud se dosáhne nastavené vlhkosti. Jakmile dojde ke snížení vlhkosti pod nastavenou míru, zvlhčovač se sám opět zapne.
 • Mikroby a bakterie: Kdekoliv necháte stát vodu na nějakou dobu, začnou se v ní rozmnožovat nejrůznější bakterie a mikroby. Tento problém nenastává u zvlhčovačů s tepelným odparem, neboť tam jsou veškeré zárodky zničeny během výparu, ale u všech ostatních systémů doporučujeme použití antibakteriální stříbrné kostky Ionic Silver Cube™, která zabraňuje růstu a množení těchto škodlivých organismů.
 • Bílý prášek: «Bílý prášek» se může objevit při použití ultrazvukových zvlhčovačů, protože pomocí ultrazvuku se do ovzduší dostávají i minerální látky. Tento problém se snažíme redukovat demineralizačním filtrem.
 • Tvrdost vody: Složení vody je vždy různé a odvíjí se od místa původu. Jestliže máte příliš tvrdou vodu, doporučujeme použít zvlhčovač vzduchu pracující na principu studeného odparu.

 

Do obchodu

Zvlhčovače vzduchu