Vitale

Každý z lidí potřebuje být finančně zabezpečený. Kdo se tím totiž pochlubit nemůže, tomu není ani trochu co závidět, ten je v hodně složitém postavení.

Jaké problémy mají krátkolebá plemena psů


Kdybychom pořádali soutěž v oblíbenosti psů nikoliv podle plemen, nýbrž podle typů, pak by vítězem byla bezesporu brachycefalická plemena, zvaná laicky psi s krátkým čumákem. Do této skupiny patří mnoho oblíbených ras, jako například mops, francouzský buldoček, pekinéz, shi-tzu a mnohé další. Bez ohledu na konkrétní plemeno však mají několik společných rysů.

 

Tím hlavním je samozřejmě velmi krátký čumák. K tomu se přidává i kulatá tvář a velké, výrazné oči. Tělo je pak často nízké, kompaktní, ocas pak obvykle vývrtkovitě nahoru zatočený. Oblíbená jsou tato plemena především u žen, neboť výraz jejich obličeje se nápadně podobá lidským dětem. Vzbuzují v nás tedy, aniž bychom si to uvědomili, podobné emoce. Není tedy divu, že jsou tak populární a často se stávají i celkovými vítězi výstav.

 

Co si však lidé již neuvědomují je fakt, že tyto rysy přichází s celou řadou zdravotních problémů. Jelikož byla tato plemena šlechtěna jen a pouze na vzhled, zvláště v posledních desetiletích, na zdraví se na rozdíl od pracovních či sportovních ras příliš nehledělo. Důsledky jsou dnes jasně patrné.

 

pes s normálním čumákem

 

Tím hlavním a nejdůležitějším je to, že valná většina těchto psů má potíže s dýcháním. Mají totiž sice kratší kosti na nose, ovšem měkké tkáně se nijak nezkrátily. To způsobuje velké problémy a je také příčinou charakteristického chrápání těchto plemen. Tento chrapot připadá lidem často roztomilý, ve skutečnosti ovšem znamená, že pes nemůže pořádně dýchat.

 

Dalším problémem jsou ony velké oči. Ty totiž mají tendenci vypadnout z důlků, neboť jsou zkrátka příliš velké. Dochází to tak daleko, že například u mopsů někteří chovatelé poučují nové majitele štěňat, co v takovém případě dělat.

 

mops s krátkým nosem

 

Zuby jsou dalším problémem. Mají jich totiž stejný počet jako kterýkoliv jiný pes, avšak mnohem méně prostoru, do kterého se mohou vejít. Není tedy divu, že se u nich často objevuje chudozubou.

 

Toto je jen velmi malý výčet neduhů, kterým tato plemena trpí. Mnohá z nich již nejsou bez lidské asistence vůbec schopna vykonávat ani základní životní funkce. Je tedy otázkou, zda je jejich chov vůbec ještě etický.

Jaké problémy mají krátkolebá plemena psů
Přesunout se na začátek