Vitale

Každý z lidí potřebuje být finančně zabezpečený. Kdo se tím totiž pochlubit nemůže, tomu není ani trochu co závidět, ten je v hodně složitém postavení.

Je libo Rulandské šedé?

Zajímavým faktem je, že je větší podíl osob, které mají rády bílé víno než těch, kteří holdují vínu červenému. Je tomu nejspíše z toho důvodu, že bílé víno je považováno za víno lehčí, svěžejší a lze je kombinovat s větším počtem jídel. Jedním z vůbec nejznámějších bílých vín je rulandské šedé. Pojďme se tedy společně na tuto odrůdu podívat a dozvědět se něco, co jste možná netušili.

Vychlazené bílé víno

Budete-li si chtít na tomto vínu pochutnat v zahraničí, najdete jej pod názvem Pinot Gris. Tento název pochází stejně jako tato odrůda z Francie, nejspíše z oblasti Burgundsko, která je významným historickým územím. Odrůda vznikla nejspíše zmutováním odrůdy Rulandského modrého. Pozoruhodností, která se k této odrůdě váže je, že i přes to, že se jedná o hrozny modré, vyrábí se z nich víno bílé barvy, kdežto u původní odrůdy Rulandského modrého se setkáváme s výrobou vín červených anebo růžových. K nám do Čech se Rulandské šedé poprvé podívalo okolo 14. století, kde si ihned získalo srdce Čechů. K tradičním oblastem pěstování v dnešní době patří hlavě Francie, Německo, Maďarsko a samozřejmě Česká republika, konkrétně tedy Morava.

Vývrtka na víno

Při nalévání vás jistě potěší i krásná plná žlutá barva, která přechází až do lehce medové a v některých případech se zde objevuje lehce narůžovělý tón. Jedná se rovněž o víno, které je vhodné ke skladování. Vzhledem k jeho lahodné chuti, ovšem jeho milovníkům moc dlouhou dobu nevydrží.

Rulandské šedé je oblíbené hlavně pro jeho lehkou a hebkou plnou chuť, která nám ovšem dlouho vydrží v ústech. Hledat v ní můžeme exotické ovoce, sladké koření, květiny, med, hrušky a jablka. Díky těmto tónům je vhodné tento druh kombinovat s rybími specialitami, hustšími polévkami (například krémy), kořeněnými jídly, nejrůznějšími dezerty, kde je vhodné doladit kořeněné tóny, anebo s drůbeží. Kombinace se ovšem také odvíjí od chutí konzumenta. Nejdůležitější tak je, abyste vy byli s celkovým dojmem spokojeni. Zapomenout nemůžeme ani na vůbec nejoblíbenější pochutinu, se kterou se bílá vína podávají, kterou jsou sýry. Není tak pro milovníky vína nic lepšího než si po náročném dni dopřát skleničku vína s lahodnými sýry. Už se vám také sbíhají sliny? Tak neváhejte a dopřejte si také trochu relaxu v této hektické době!

Je libo Rulandské šedé?
Přesunout se na začátek