Je téměř nemožné vybavit si úplně všechny vynálezy, které v průběhu čas změnily běh lidských dějin. Říká vám ale něco jméno Luis Miramontes?

Luis Ernesto Miramontes Cárdenas se narodil v roce 1925 v důsledku mexické revoluce. Vyrůstal obklopen silnými ženskými vzory, včetně své tety Maríi Dolores Cárdenas Aréchigové, bývalé majorky v armádě Pancho Villa, která se později připojila k armádě učitelů přinášejících vzdělání do nejvzdálenějších koutů Mexika. Mladý Miramontes se rozhodl pro kariéru ve vědě. Koncem čtyřicátých let studoval v Mexico City chemické inženýrství.

Průlomový objev antikoncepce

V roce 1949 se Miramontes stal jedním ze skupiny výzkumných pracovníků zařazených do projektů Syntex jako součást dohody s Národní autonomní univerzitou v Mexiku nebo UNAM. 
Když 15. října 1951 mexický vědec Luis Miramontes podepsal svůj laboratorní zápisník, nevěděl, že dokumentuje historii.
Byl to totiž den, kdy objevil novou molekulu – norethindron. Norethindron, odvozený z divokého mexického jamu, kterému místní říkají barbasco, se stal jednou z prvních účinných látek v antikoncepčních pilulkách. „Pilulka“ dala ženám kontrolu nad tím, kdy měly děti, a nechala muže a ženy užívat si sexu bez šance na reprodukci, což vedlo k seismické sociální změně.
Djerassi a ředitel Syntexu, George Rosenkranz, chtěli vytvořit progesteronovou pilulku. Na základě pokynů jiných vědců vyrobil Syntex upravený progesteron navržený tak, aby přežil zažívací trakt a měl větší biologickou aktivitu. Miramontes přišel na poslední krok tohoto receptu.

Luis Miramontes antikoncepce

Experti a aktivisté mezitím vytvořili spojení mezi progesteronem a antikoncepcí, protože progesteron brání ovulaci během těhotenství. To vydláždilo cestu pro použití norethindronu v antikoncepci.
Neskončilo to však v první pilulce. Rok poté, co Syntex nahlásil norethindron, hlásili chemici konkurenční firmy Searle, americké společnosti, vlastní sloučeninu, norethynodrel. 
Proč tedy Miramontes zůstal obskurní postavou? Byl studentem v době, kdy věda byla obzvláště hierarchická. A skutečnost, že Searle porazila Syntex na trhu, vyřadila Mexiko – a Miramontese – z vyprávění. Jeho syn Octavio Miramontes Vidal říká: „Můj otec byl tichý člověk. Nebyl to někdo, kdo hledal slávu.“ 
Djerassi připsal Miramontesovi zásluhy na jeho dílech, ale Miramontese označil za „mladého mexického chemika“, když byl sám o necelé dva roky starší.