Vitale

Každý z lidí potřebuje být finančně zabezpečený. Kdo se tím totiž pochlubit nemůže, tomu není ani trochu co závidět, ten je v hodně složitém postavení.

Rogalo a Mona Lisa

Jistě je jen málo lidí, kteří neznají jméno Leonardo da Vinci. Většinou ho máme spojené se slavným, a tak trochu záhadným obrazem Mony Lisy. On toho má ale na svém kontě mnohem a mnohem více. Jeho vědomosti a schopnosti se rozhodně nezužovaly pouze na svět malířství.
leonardo da vinci
§  Podle historiků je paradoxně pouze málo obrazů, které skutečně dokončil.
§  A kromě toho panuje kolem jeho děl sem tam nějaké to tajemství.
Například slavný obraz „Poslední večeře Páně“, který byl zhotoven v klášteře Santa Maria delle Grazie, dodnes nedává různým „záhadologům“ spát. Jedná se o fresku, která byla prý původně mnohem výraznější a tvář Ježíše Krista zůstala od Leonarda nedokončená. Prý si netroufl Ježíše zpodobnit. Proto měl někdo údajně domalovat fresku za něho. Pravdu už se asi nedozvíme.
o   Další ze záhadných událostí se stala na konci druhé světové války, kdy byl klášter rozbombardován.
o   Stát zůstala jen zeď s freskou.
o   Samotná malba byla ale poškozena.
I to však stačilo k tomu, aby se tajemno kolem fresky opět trochu prohloubilo.
poslední večeře

V mnoha ohledech předběhl čas

Leonardo byl pravdě renesanční člověk. Byl přímo ukázkou toho, co tento výraz znamená a co si pod ním máme představit. V jeho (geniálním?) mozku se zrodilo dokonce i rogalo. Konstrukce byla dřevěná, což byla pro tento dopravní prostředek docela zátěž, ale jinak se od dnešního typu téměř vůbec nelišilo.
§  Při svých návrzích létajících strojů se nechával inspirovat přírodou.
§  Což znamená letem ptáků, motýlů nebo netopýrů.
Tudy však cesta nevedla. Jen to rogalo, to byl správný směr. Jen se to mělo ještě domyslet. 
obraz mona lisa
o   Ale z nebeských výšin se můžeme spustit pomocí Leonardova padáku. Sice vypadal trochu jako stínítko na lampu, ale skutečně fungoval.
O tom, že si středověký umělec uměl dokonce i hrát, svědčí jeho mechanický člověk, který uměl mávat rukama a otevírat ústa.

Rogalo a Mona Lisa
Přesunout se na začátek